WhatsApp Destek
Korse Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Korse Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Korse bakımı satın aldığınız korsenin uzun ömürlü olmasına yardımcı olur. Korsenizi doğru bir şekilde kullanır ve gerekli bakımı yaparsanız yıllar boyunca rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bakım işlemi korsede kullanılan malzemeye göre farklılık gösterir. Bakım yaparken kullanılan malzemeyi dikkate almak hem bakım işlemini kolaylaştıracak hem de uzun ömürlü kullanıma yardımcı olacaktır.

Birçok durumda piyasada plastik balenli korse ve çelik balenli korse çeşitleri bulunur. Bunlar korsenin vücuda hangi malzeme kullanılarak oturduğunu gösterir. Genellikle çelik balenli olan modeller plastik balenli modellere göre daha dayanıklıdır. Bunun en önemli nedeni ise çeliğin plastiğe göre daha sağlam bir malzeme olmasıdır. 

Korse Ne Sıklıkta Kullanılmalı

Bakım öncesinde ele alınması gereken diğer önemli bir konu ise korsenin hangi sıklıkta kullanılması gerektiğiyle ilgilidir. Genellikle korsenin gün içerisinde 6 ila 8 saatten fazla kullanılmaması tavsiye edilir. Uzun süreli korse kullanımı kan akışını kısıtlayarak çeşitli dolaşım sorunlarına neden olabilir. Her ne kadar rahat bir korse tercih etmiş olsanız da tüm korseler belirli süreyle kullanılmalıdır.

Bunun yanı sıra birkaç farklı korse modeli alarak bunları dönüşümlü kullanmak da tavsiye edilir. Korsenin arka arkaya uzun süre giyilmesi temizlik ve bakımını zorlaştıracaktır. Bu nedenle farklı korse renkleri arasından seçim yaparak her kıyafet rengine özel bir korse kullanabilirsiniz. Ayrıca arada bir vücudunuzu dinlendirmek de faydalı olacaktır.

Plastik Balenli Korse Bakımı

Çelik balenli modellerle karşılaştırıldığında plastik balenli korse bakımı daha kolaydır. Bunları makinada yıkayabilir ve rahatlıkla kullanabilirsiniz. Plastik balenli korse modelleri özellikle günlük kullanımda tercih edilmektedir. Bakım için özel bir süreç izlemeye gerek olmaz. Korse üzerinde yazan yıkama ve ütüleme talimatlarının izlenmesi yeterli olacaktır. Bazı modeller ise yıkama sonrasında herhangi bir ütülemeye ihtiyaç duymaz.

Çelik Balenli Korse Bakımı

Plastik olanlarla karşılaştırıldığında çelik balenli korse bakımı daha zor bir süreçtir. Sık kullanımda ve nemli ortama maruz kaldığında çelikler küflenebilir. Bu gibi olumsuz durumları engellemek için korseye düzenli bakım yapmak gerekir. Günlük kullanım sonrasında korsenin temiz bir bezle silinmesi gerekir. Bu temizlik, çeliklerin paslanmasını önler. Ayrıca çelik balenli korse modelleri makinada yıkamaya uygun değildir.